A nagy gyümölcs kóstolás – Jackfruit, Bell Apple, papaya

Sziasztok,

Mai alkalommal ismételten elhoztunk Nektek pár fura de annál érdekesebb gyümölcsöt.

Mazsola idegállapotba rakott egy perc alatt. El is ájultam.
De lássuk mi a felhozatal.
Van egy Jackfruit, egy Bell apple, egy Logan, és Papaja a tarsolyunkba. Meg még valami, de azt nem ismertük már fel.

Még nem is tudjátok mi ez a Jackfruit, de mindjárt elmondjuk.
A fa, aminek a neve Jákfa, az eperfa félék közül való. A Jackfruit név a Spanyol Jaca névből ered ami azért fura mert a fa Délkelet-Ázsiában őshonos. Hogy jönnek ide a spanyolok? Valami nem stimmel itt én mondom.  Az első portugál hajósok nevezték el azt a gyümölcsöt Jacának, de van ennek hindi neve, meg thai, meg kínai, meg maláj meg ki tudja milyen nem. Jojózik a szemem. Nagyon fontos, hogy nem keverendő össze a hasonló kinézetű, de az elbeszélések alapján rettenet förtelem ezer ördög és pokol ízű Duriánnal. Stim? Akkor haladjunk.
A Jákfa gyümölcse a legnagyobb fán termő gyümölcs a földön. Tömege elérheti a 36kg-ot, hossza a 90cm-t és átmérője az 50cm-t. Na erre is fel lehetne ám mászni. Az illata amúgy jó, édeskés, ananászos. Azt mondja a szakirodalom, hogy banán őszibarack meg mangó ízű egyszerre. Hát szerintünk meg nem. Nagyon édeskés, candy/cukorka íze van. Kellemes. Kicsit gumiszerű az állaga és egy tök nagy mag van a közepében, amit jól elültetünk, kikel és a fát felneveljük, cseréve ad nekünk finom gyümit. És jók felmászunk rá. ☺ Nekem ez a gyümölcs ízlik. Ennek 10 Jackfruit magot adunk a 10-ből.

Egy füst alatt megkóstoltuk a Bell Apple-t is amit szabad fordításban csak csengettyű almának hívok. Sajnos nem csilingel, de a formája olyasmi. Hát az állaga olyan almaszerű, az íze nem, meg a bőre sem, de semmiképpen sem rossz. Jó ropogós, savanykás, és összehúzz a számat. Ez amúgy egy trópusi fa, és valami köze van a Passió gyümölcshöz vagy ha úgy jobban tudjátok maracujához. Rokonok vagy mi a szösz.
A fának nagyon szép virágai vannak és mikor érig a gyümölcs vége megduzzad és attól lesz csengettyű formája. Egyébként salátákba meg pácokba kitűnő. Főként Ázsiában honos és van belőle lila, piros, halvány rózsaszín, fehér. Úgy nevezik őket, hogy Fekete gyöngy, Fekete gyémánt, és a sima Gyöngy nevű a legdrágábbak egyike a gyümölcs piacon. Nem tudjuk miért, mert minél sötétebb a színe annál édesebb a gyümölcs, szóval hogy ezt a gyöngy színűt miért szeretik. Amúgy sarlatánkodnak is vele, mert állítólag a lázat csillapítja, meg a hasmenést is. Na az biztos hogy Mazsolának nem lesz hasmenése a láztól, mert ép falja befelé a Macopa-t. Ez a Fülöp szigeti neve.

A Bell Apple 9 csengettyűt kap a 10-ből, mert nem elég édes.

A következő gyümölcs az a…. aaaaa…

– Mazsola gyere ide légyszi, ez meg mi a csuda?
– Tádé én nem tudom. Szerintem ezzel történt valami.
– De most akkor ez ebek harmincadjára jutott?
– Nem tudom hova jutott meg mi van a harmincad ebekkel de szerintem ez összeaszott nem gondolod?
– De gondolom. Talán hűtőbe kellett volna tennünk. Vagy valami…
– Bizony Tádé ez hűtős lett volna.
– Mazsolaaaaa de vegyünk még ilyet légyszi mert szeretném bemutatni.
– Jól van Tádé, akkor holnap bemegyünk a piacra és veszünk.
– Oké! Légyszi vegyünk még Passion fruitot meg egy csomó furcsaságot.
– Jó-jó Tádé, ne essél túlzásba, nézd meg ez is összeaszott.
– Hát látom.

Aztán Mazsola meg akart velem etetni valamit aminek tojás héja volt, fura szaga, meg fura állaga, de erről a következő részben mesélünk. Csak néztem rá mint a vett malac. Ettől ment fel a pumpám.

Aztán hogy egy kicsit megnyugodjak ettünk egy kis papaját, ami tök finom. Mazsola szerint állott pince ízű.
Hát ez tök bolond, nem is az. Na legközelebb előkutatok nektek valamit a szakirodalomból erről a nem állott pince ízű papajáról és megcáfolom Mazsola állítását.
Ne feledjétek „Napi egy alma az orvost távol tartja.” Azt nem tudom miért, talán az orvosok félnek az almától? Na csak viccelek ám. Tudom én hogy a gyümölcs az egészséges és egyetek sokat, télvíz idején fontos a sok vitamin.

Hamarosan tali! Puszi,

Mazsola és Tádé

Share this post